W dniu 31 maja 2012 r. w życie weszło rozporządzenie z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.
Rozporządzenie m.in. stanowi wymagania co do systemów teleinformatycznych używanych przez podmioty realizujące zadania publiczne. Projektowanie, wdrażanie oraz eksploatacja takich systemów powinna uwzględniać ich funkcjonalność, niezawodność, używalność, wydajność, przenoszalność i pielęgnowalność, przy zastosowaniu norm oraz uznanych w obrocie profesjonalnym standardów i metodyk. Z kolej zarządzanie usługami realizowanymi przez systemy teleinformatyczne ma na celu dostarczanie tych usług na deklarowanym poziomie dostępności i odbywa się w oparciu o udokumentowane procedury.
Wymagania powyższe uważa się za spełnione, jeśli projektowanie, wdrażanie, eksploatowanie, monitorowanie, przeglądanie, utrzymanie i udoskonalanie zarządzania usługą podmiotu realizującego zadanie publiczne odbywają się z uwzględnieniem Polskich Norm: PN-ISO/IEC 20000-1 i PN-ISO/IEC 20000-2. Z powyższych informacji wynika, że popularność standardu zarządzania usługami IT może w niedługim czasie znacznie się zwiększyć.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat Systemu Zarządzania Usługami IT oraz szkoleniami z zakresu ISO/IEC 20000-1:2005.